21 dní v buddhistickém chrámu s meditací Vipassana

Na cestě

Meditace. Už to slovo samo o sobě může u někoho vyvolávat pochybnosti. To přece provozují jen blázni?! Pamatuji si svoje první myšlenky, když jsem se o meditaci před lety začala zajímat. Začala jsem více a více číst o východní filozofii a náboženství a vše mě směřovalo právě k tomu začít meditovat. Ale jak? Vždyť já nevydržím posedět. Nezastavím myšlenky, nejde to! Bolí to!

Nevydržím to! Je to pro mě utrpení! Trvalo mi to 3 roky než jsem se dostala k řízené hinduistické meditaci a to asi už jen proto, že nebylo jiné východisko. Po pár měsících této hinduistické meditace jsem přešla na buddhistickou meditaci Vipassana, o které jsem dříve točila reportáž a která mě zaujala ještě o něco více. Asi proto, že se v ní i chodí, takže je dynamičtější než meditace, při kterých jen sedíte. Momentálně mám za sebou 21 denní meditační retreat na severu Thajska. A jak to všechno probíhalo?

Když jsem přijížděla, měla jsem velké obavy. Co mě čeká? Jak zvládnu vstávat ve 4h ráno?! Jíst jen dvakrát denně?! Zvládnu tolik hodin přes den meditovat? Já, která nevydrží 5 minut někde sedět, teď budu sedět hodiny a hodiny! Naštěstí jsem před příjezdem necelý rok každé ráno pár minut meditovala, takže nějakou přípravu jsem již měla. U Vipassany mě zaujalo to, že mi odpověděla na otázky, které jsem v tu chvíli hledala a osvětlilo to mojí další Cestu. Je zde charakterizováno 5 hlavních překážek člověka – 1. Craving senses – Žádostivost, Touha,  2. Anger – Hněv, 3. Sloth torpor – Lenost, 4. Worry, restless – Obavy, Neklid, 5. Doubt – Pochybnosti. 5 překážek, které sužují každého člověka, každý den, každou hodinu, každou chvíli jeho nepozornosti.

Meditační místnost
Meditační místnost

Do chrámu jsem dorazila s obavami, jak drsný začátek to pro mě bude, ale potěšilo mě, že mi řekli, ať začnu hezky pomalu, v klidu. Jsem tu 3 týdny, tak ať to nepřeženu. Ze zkušeností z minulých let, kdy jsem do všeho šla po hlavě jsem si dala na čas a opravdu to vzala klidně a relaxačně. Meditace Vipassana spočívá v tzv. mindfull prostration, což je takové úvodní cvičení, které vás má připravit na další cvičení. To je walking a sitting meditation. Tedy chodící a sedící meditace. Podstata je v tom, že chodíte a sedíte stejně minut. Např. já začala na 15min. Tedy 15min.chodíte / 15min. sedíte. Na závěr se ještě dělá tzv. meditace Mettá, což je buddhistický termín pro nepodmíněnou a nesobeckou milující laskavost. Přesně tak je tento termín překládán.

Ceremonie Buddha Day
Ceremonie Buddha Day

Co se týče minut, tak ty se postupně zvyšují. Všichni jsme směřovali k 60/60. To je nejvíc, co se medituje a ani mniši nemeditují víc. I když ti by určitě vydrželi sedět a chodit mnohem déle. Fascinovaně jsem je pozorovala, jak jsou trpěliví, disciplinovaní a tiše jim záviděla. Tak jsem se postupně dostala až 60 min. walking meditation a 60 min. sitting meditation. To už je pořádná porce, když 2h meditujete, pak si dáte pauzu 15-25min. a jdete na to znova. Celkově jsem to ale vzala relaxačně a řekla si, že udělám, co bude v mých silách, ale na pohodu. Tak moc jsem se poslední roky honila a byla k sobě tvrdá, že už si na to dávám velký pozor. BALANC, HARMONIE, VYROVNANOST. To jsou slůvka, která jsem si téměř vytetovala na čelo…

Ceremonie Buddha Day
Ceremonie Buddha Day

Celý retreat probíhal celkem v poklidu. Ráno kolem 4h vstávat (tedy až na to vstávání ), udělat ranní hygienu, sprchu a samozřejmě meditaci. V 6:30 snídaně, to byla většinou taková rýžová polévka se zeleninou. Výborná. Pak jsme šli cvičit do meditační místnosti, kde jsme mohli být až do 19h, ta se pak zavírá. Mezitím v 11h oběd. Opět výborný.

Jídelna
Jídelna

Všeobecně z jídla jsem byla nadšená, jedla jsem po celé 3 týdny vegetariánskou stravu, i když tam bylo možné jíst maso. Nicméně, já moc masa nesním, takže mi určitě nechybělo. No a po poledni je už zakázáno konzumovat jakoukoliv pevnou stravu, pouze tekutou. Čili můžete např. jogurt, mléko, sojové mléko, čokoládu bez oříšků – ta je brána, že se rozpustí na jazyku a je tedy tekutá. Takže já jsem k večeři většinou měla 2 kostičky čokolády a trochu mléka. Dodržovala jsem to, i když cca od 10. dne jsem měla k večeru stále větší a větší hlad.

Nikita na Cestě. Kde jinde 🙂 kopie
Nikita na Cestě. Kde jinde 🙂 ?!

Pobyt pokračoval celkem beze změn cca do 14.dne, pak se začali měnit podmínky pro meditaci a už to what doesn´tzačalo být i dlouhé a těžší, ale vydržela jsem. Nikdy v životě jsem nic nevzdala, ani teď k tomu nebyl důvod, i když poslední 3 noci byly zase na pokraji lehkého šílenství. Nebudu dále mluvit o tom, jak to probíhalo, je to tajné pro každého účastníka, ale vím, že jsem tam hodně přemýšlela o mojí účasti v Operaci Izrael (taková crazy reality show na Stream.cz ) a stále si to v hlavě porovnávala. Nebojte, taková fyzická dřina to ale rozhodně nebyla.

První noc jsem měla postel…
První noc jsem měla postel…

Každopádně další výzva, kterou jsem si stanovila a kterou jsem dotáhla do konce. Pamatuji, když jsem se ještě skoro nedávno rozčilovala kvůli překážce, která mi přišla do cesty a říkala si: Proč zrovna já? Proč zase já a ne někdo jiný? Teď už to chápu a nerozčiluji se.

Jedna z mých smeček psů. Bylo zakázáno je krmit, tak jsem jim po skončení konečně koupila párečky a další dobroty :-)!

Já, protože přesně tuhle zkoušku právě teď potřebuji. Já, protože mám být zase o něco silnější. Já, protože jsem možná něco nepochopila, tak je tady nová zkouška a já mám novou šanci se zachovat jinak a postoupit dál.

Další už bez, žádný luxus se nepřipouští
Další už bez, žádný luxus se nepřipouští :-)!

Všeobecně teď jakýkoliv problém, beru jako výzvu. A asi jsem blázen, ale já už se na další výzvy těším. Vím, že se něco nového opět přiučím a posunu se zase o stupínek výše. A jak se říká: What doesn´t kill you makes you stronger! Co tě nezabije, to tě posílí! Je to 100% pravdivé a každá zkouška, každý problém, každá výzva, kterou překonáte z vás udělá lepšího a silnějšího člověka.

Západ slunce u chrámu a jediná možnost nějakého pohybu, samozřejmě jen chůze…

Všeobecně hodnotím meditaci Vipassana jako takový malý zázrak. To, co s vámi udělá, jak vás zklidní, posilní, zmírní pochybnosti, strach, obavy, hněv a touhu je až neuvěřitelné. Samozřejmě kurz je jen začátek, pak je na vás, aby jste pokračovali a svoje schopnosti a možnosti rozvíjeli dál.

Cesta tuk tukem na nádraží… kopie
Cesta tuk tukem na nádraží…

Pokud byste si to chtěli sami vyzkoušet, můžete přijít do meditačního centra Tisarana v pražské Tróji, který je provozován zdarma a funguje na základě dobrovolných příspěvků. Pokud se pro to rozhodnete, slibuji, že nebudete litovat. Pokud vám to přijde crazy a nedokážete si představit, že byste mohli někdy meditovat, možná ještě není čas a možná ani nebude. Každý máme jinou Cestu…

Bye bye temple, je na čase se pohnout z místa a vyrazit směr Bangkok
Bye bye temple, je na čase se pohnout z místa a vyrazit směr Bangkok…

Tak jako tak vám na vašich Cestách přeji hodně síly, zdaru a štěstí

 
Vaše Veronika Nikita