Dokazování je u konce… Náhody neexistují!

je den po mých narozkách. Jsem na letišti v Medanu na Sumatře. Mám za sebou jedny z nejúžasnějších týdnů ve svém životě. Dva týdny jsem pobývala v deštném pralese a týden jsme čistili oceán od plastu a odpadků. Já vím, zní to divně, ale ta atmosféra! Nebudu tvrdit, že to nebylo náročné.

Petronas Twin Towers pokořeny! V roce 1998-2004 to byly nejvyšší budovy světa a jejich výška je 452 m!

Ještě teď mám rozedřené nohy do krve, odřeniny a štípance, ale určitě to stálo za to! Vždycky jsem chtěla něco podobného zrealizovat, ale bála jsem se. Strach! Nejhorší a nejsilnější emoce na světě! Jestli jste v životě něco nedokázali nebo se o to ani nepokusili, můžete za tím mimo jiné hledat strach nebo pochybnosti.

20170313 224242
Budova u Petronas Twin Towers v Kuala Lumpuru

Všichni postupně odlítají kamsi (většinou zpět do ČR) a já stále nevím, kam poletím, co bude dál. Přemýšlím. Tenhle pocit neznám. Vždycky jsem měla letenku a někam směřovala. Měla jsem deadline, kdy jsem musela být v Praze a pracovat, ale teď jsem naprosto volná. Oddaná svému osudu… Přemýšlím, že bych vyrazila za kámoškou na Bali, je tam s dalšími lidmi na vile s bazénem, dále jsem přemýšlela o Borneu nebo Filipínách, ale přitom v srdci mám úplně něco jiného. Než jsem odjela, přemýšlela jsem, že by bylo skvělé zdolat nejrozlehlejší náboženský komplex na světě.

Druhý ranní paprsky nad Angkor Watem

Na začátku tohoto cestování jsem byla 21 dní v buddhistickém chrámu, kde jsem v podstatě 3 týdny jen meditovala. Celkem se mi po pobytu v pralese bez buddhismu a chrámech stýskalo… Volba je jasná! Angkor Wat v Kambodži!

Nikita na Cestě?!

Angkor Wat je chrámový komplex v Kambodži a největší církevní památka na světě – 162,6 hektarů. Původně byl konstruován jako hinduistický chrám boha Višnu pro Khmerskou říši, postupně se ale koncem 12.století transformoval do buddhistického chrámu. Součástí jsou chrámy jako Angkor Wat, Angkor Tom, Bayon, Preah Khan, Neak Poan, East Mebon, Pre Rup, Sras Srang, Ta Keo a Te Prohm a další.

Zase někam utíká…

Kupuji přes Air Asiu letenku do Siem Reap odkud je Angkor Wat už jen kousek a letím přes Kuala Lumpur, kde mám stopku 11h na letišti. Miluji to! Odjet z letiště a poznat další město ve světě. Vždycky jsem si přála vidět Petronas Twin Towers! Dvojici postmoderních mrakodrapů v Kuala Lumpuru! Myslím si, že ten čas nadešel. Pokud je teda najdu…

DSC03630
Všichni chtějí vidět východ slunce nad Angkorem

V autobuse si ke mně přisednou 2 nevidomí kluci. Přijde mi to roztomilé a příznačné zároveň. Mám skvělou nevidomou kamarádku v Praze, Petru Zelenkovou, která mimochodem je velmi kreativní a dělá spoustu věcí. Tady se můžete mrknout na její webovky. Kluci mi pak poradí, jak se k věžím nejlépe dostat. Je to train station KLCC, což je ještě 5 stanic od stanice KL Sentral, kam se dostanete z letiště. Tam je krásky nacházím v celé své kráse a to v podstatě hned u metra. Fotím, tedy dělám desítky fotek, promazávám, fotím, promazávám…  A dost za chvíli jede poslední metro! Příští zastávka Siem Reap, Kambodža!

Ano miluji svůj život. Ano miluji Angkor Wat kopie
Ano, miluji svůj život. Ano, miluji Angkor Wat!

Do Kambodži přilétám ráno v 7:50 po necelých 2h spánku v letadle. Jdu si udělat vízum. Strhnu fotku ze svého mezinárodního řidičáku (nic lepšího mě nenapadá), platím 30 USD a je to! Good morning, Cambodia! Nikita is here!

Jedna schodovka!
Jedna schodovka!

Za posledních 24h jsem byla na Sumatře v Indonésii, pak v Malajsii a ráno už ve vnitrozemí v Kambodži. Přijde mi super, co všechno je možné zažít za pouhých 24h! A určitě lze zažít ještě mnohem víc!

Yes, sir!
Yes, sir!

O Kambodže moc informací nemám, neměla jsem čas si cokoliv přečíst. Kupuji si místní simku, to je většinou to první, co v dané zemi udělám. 8GB za 6 USD, no nekup to! Dávám si kafíčko a ptám se vedle kluka, co sedí, kde on byl ubytovaný. Radí mi guest house blízko Angkor Wat. Neřeším, prosím tuk tukáře, ať mě hodí právě tam…

Zas na tom mobilu! Díky bohu za každou necivilizaci…
Zas na tom mobilu! Díky bohu za každou necivilizaci…

Později ve městě potkávám cestovatele Marka z Kanady, který má podobný osud. Není jediný, kterého jsem na Cestě takto potkala. V podstatě to jsou stejné příběhy. Lidi jsou nešťastní v práci, ubíjí je to, už dál nemohli, nebavilo je to, tak se svoje trápení rozhodli ukončit. Zabalili se a vyrazili sami do světa. Markovým koníčkem je mimo jiné fotografování, povídáme si o tom a nakonec se domlouváme, že bychom další den šli do Angkor Wat společně a něco nafotili.

I miss my friends from LA. kopie
I miss my friends from Los Angeles…

Cesta k Angkoru…
Cesta k Angkoru…

Ráno máme sraz v 5:45, tak abychom stihli východ slunce právě nad Angkor Watem, což je největší a nejlépe zachovalý chrám celé oblasti. Byl postaven na začátku 12.stol pro krále Súrjavarmana. Chrám je vrcholným příkladem khmerské architektury, stal se symbolem Kambodži a je vyobrazen také na státní vlajce.

Mami, jednou ze mě bude slavná fotografka!
Mami, jednou ze mě bude slavná fotografka!

A umím taky stát na jedný noze kopie
A umím stát taky na jedný noze, heč!

Přijíždíme tak akorát před východem slunce a hledáme svojí pozici. Je to nádherné. Když začne vycházet sluníčko, mám husinu na rukou. Je to silný a nádherný zážitek! Po východu se jdeme podívat nahoru dovnitř a všude okolo. Je to neuvěřitelný zážitek. V komplexu Angkor Watu jsme přes 2h a pak pokračujeme dále. Začíná být dost horko, ale vím, že tohle je teprve začátek. Celý den probíhá tak nějak stejně. Procházíme komplex, na zajímavých místech se zastavujeme a Mark se snaží zachytit kouzlo okamžiku…

Já a moje jeptiška…

Myslím si, že náhody neexistují a vše jde podle kosmického plánu. Na své Cestě potkáváme přesně ty lidi, které potkat máme. Předají nám, co nám předat mají, my jim a zase pokračujeme dál na svých Cestách. Proto byste například neměli dlouho smutnit po rozchodu. Prostě to tak mělo být… Není se čeho bát, kam spěchat, cokoliv unáhlovat. Co má být to bude a co ne, to nebude, ani kdybyste se na hlavu postavili.Všechno má svůj čas, smysl a význam…

Vaše Veronika Nikita

Poslední modlitba a pokračuje se v cestě kopie
Poslední modlitba a pokračuje se v Cestě…

Kuala Lumpur in Malaysia, Siem Reap and Angkor Wat in Cambodia. It´s done…