Nikita na cestě

Chrám-v-Chiang-Mai

Seznamte se s naší cestovatelkou Nikitou a těšte se na příběhy z cest.

A máme zase po Vánocích… Tak dlouho se na ně člověk připravuje, šup a je to pryč. Venku bláto a prší, takže to vlastně Vánoce ani moc nepřipomíná. Pro mě to byly letos přeci jen nejkrásnější Vánoce v životě. Klidné a ve znamení příprav na další cestování. 3.ledna odlétám do Chiang Mai, které je mimo jiné známé svými krásnými chrámy a tam moje Cesta také začíná. Mám zamířeno do jednoho z buddhistických chrámů meditací Vipassana.

Tím Cesta nekončí!
Pak pojedu do Bangkoku a procestuji Thajsko. Ráda bych viděla ostrov Ko Tao, možná Ko Pha-ngan. Moc ráda bych také navštívila neobydlený ostrov Koh Tarutao, ale nevím, zda je úplně bezpečné tam jít sama. Zjistím na místě a uvidím. Jediný, co vím je, že 19.2. musím být zpět na letišti v Bangkoku a odlétám na Sumatru. Tam spolek www.pralesdetem.cz + www.oceandetem.cz pořádají dobrovolnické programy v deštných pralesích a u oceánu.

Problém s plasty a odpadky na Sumatře
Problém s plasty a odpadky na Sumatře

Mimochodem, co je super, na jejich stránkách si můžete koupit svůj vlastní deštný prales! Sumatra je určitě jeden z nejkrásnějších ostrovů světa, co se přírody a zvířat týče, ale panuje tam také bohužel jedna z nejhorších situací, co do kácení deštných pralesů. Jak je to doopravdy a jak je možné pomoci bych se ráda dozvěděla osobně. Čili 2 týdny budeme v pralese pomáhat v tom, co se dá zlepšit a zachránit a 1 týden budeme čistit oceán od plastu.

Chrám v Chiang Mai
Chrám v Chiang Mai

A jaké jsou představy?
Představy jsou různé, ale musím říct, že se moc těším do džungle. Neexistuje dle mého  názoru lepší spojení s přírodou. To má samozřejmě svá úskalí a pevně doufám, vzhledem ke své fobii z hadů, že žádného nepotkám. Dále je to otevřené. Dobrovolnický program končí 12.3. Možná ještě procestuji Sumatru, možná odletím na jiný ostrov v Indonésii, v hledáčku mám také Vietnam a ráda bych viděla Angkor Wat v Kambodže, ale vůbec nedokáži odhadnout, co sama zvládnu a kam se vypravím. Už vidím, jak tam přiletím a budu ráda, když se z Bangkoku dostanu na Pattayu ???? I to je možné.

Certifikát za záchranu deštného pralesa na Sumatře 1
Certifikát za záchranu deštného pralesa na Sumatře

Co si vzít sebou?
Nicméně, co se týče praktických věcí. Určitě doporučuji udělat si oba „Mezinárodní řidičské průkazy“, pokud tedy řídíte, dále „Mezinárodní očkovací průkaz“ – ten nemohu doporučit, to je svobodná volba každého jedince. Já jsem na očkování původně jít nechtěla, ale při představě, jak umírám v bolestech a horečce sama někde na ostrově, rozhodla jsem se udělat si očkování na žloutenku A+B a břišní tyfus. Dále je samozřejmě důležité mít cestovní pojištění. Minulý rok jsem si na rok dělala u České pojišťovny za celkem vysokou částku. Letos jsem i v rámci úspor zvolila cestovní pojištění k účtu České spořitelny. Mají tam stejné krytí a to až do 6.mil.Kč,- při menším poplatku. Hledala jsem zádrhel, ptala se a jediný, v čem by mohl být problém je roční výpovědní lhůta. Přesto se to finančně vyplatí.

Věci z Armed.cz – filtrace na vodu čelovka batoh…
Věci z Armed.cz – filtrace na vodu, čelovka, batoh…

Army shop
Ještě musím zmínit podporu od jednoho z nejlepších army shopů v ČR – www.armed.cz. Určitě si tam přijdou na své blázni do outdoorových aktivit, ale i profi vojáci. Nejvíc se těším z filtrace na vodu, takže můžu kdekoliv nabrat vodu a vyčistit si ji přes tuto filtraci. To je vychytávka. Dále čelovka z řady od Beara Gryllse. Možná ho znáte. Britský dobrodruh, spisovatel a moderátor. Crazy man, který se ničeho nebojí. Dále batoh, šátky, kšiltovka a pro jistotu slzný plyn. Ten doufám nevyužiji… Potom jsem objednávala zboží z mannamydlo.cz. Mají 100% přírodní kosmetiku, takže si můžu v klidu na pohodičku mýt vlasy a čistit zuby v potoce v pralese a nezničím přírodu.

Prý by ta fotka bez Maxwella nebyla ono 1
Prý by ta fotka bez Maxwella nebyla ono

Co dál?
Další věci, co si beru jsou spíše osobní. Mám seznam věcí, které potřebuji do chrámu a seznam věcí, které potřebuji do pralesa. Postupně kupuji, půjčuji, zařizuji a odškrtávám. Další výzva přede mnou. Ta nejdůležitější…

Přírodní kosmetika použitelná i do pralesa…
Přírodní kosmetika použitelná i do pralesa…

Budu ráda, když se se mnou vydáte na Cestu, alespoň takto virtuálně. Těším se na vás v příštím roce, v roce 2017.

Vaše Veronika Nikita