Z Kambodži přes Singapur zpět do Thajska. Blížíme se do finále…

Z Kambodži jsem se přes Singapur přesunula do Thajska. Singapur byl náročný. Nevyspalá s roztrhlou nohou kráčejíc zoombie po singapurských ulicích. Tak jsem si připadala. Byla jsem tam jen na 2 dny, navíc jeden den celý pršelo, tak jsem toho moc neviděla. Jen China town a chrámy v okolí. Dále Sentosa park, kde je i Universal studio.

A pak jsem si šla zaplavat na Palawan beach. Nevím upřímně, jestli to za těch 300 USD, co mě to navíc stálo, doopravdy stálo, ale zase mým heslem je, že na zážitcích se nemá šetřit. Next station is Phuket! Na Phuket se mi moc nechtělo, vzhledem k turistickému ruchu a určitě vysokým cenám, ale byla to nejvýhodnější pozice, kde se s přítelem sejít. Sama jsem zvědavá. Celou dobu cestuji sama, tak to bude zase jiné. Musím se přiznat, že já jsem celkem rychlík a neberu si ani průvodce, protože mě zdržují. Neříkám, že je to dobře, jen si prostě ráda dělám a hledám věci po svém…

Pokoj bez mé oblíbené zoo, bez ještěrek a švábů …

První noc spíme v mém oblíbeném bungalovu z bambusu, kde slyšíme šumění vln. Miluju to! Největší spojení s přírodou a k tomu otevřená koupelna bez střechy, takže při sprchování můžete pozorovat hvězdy! Další den si přeje přítel do něčeho více civilizovanějšího a s bazénem. Kdo by to byl řekl. Je pravda, že mít chvilku pokoj bez ještěrek a švábů je taky super, i když já už jsem si zvykla. Přítele ten přelétající šváb v pokoji trochu řekněme znepokojil, ale časem si taky zvykne na naši rodinnou zoo v bungalovech, ve kterých postupně spíme.

Po víkendu se přesouváme na ostrov Ko Lanta. Cena za transport z Phuketu je šílená, mám už s čím srovnávat, ale co člověk nadělá?! Ko Lanta nás vyšla jedosměrná na 1100 THB a tam odsud zpět už „jen“ 500 THB.

Ko Lanta je hezký ostrov, ale byl problém se vykoupat, ne všude na pláži se dá plavat vzhledem k nízké hladině vody a korálům. Další s čím musíte počítat je muslimské modlení 5xdenně rozhléhajíc se po celém ostrově začínající v 5:30. To je pecka! Druhou noc už si dávám špunty do uší.

Ve svém živlu. Prodírajíc se deštným pralesem a ledovou jeskyní…

Na ostrově můžete jet na výlet do Tiger Cave. Zde jsem se vrátila zpět do deštného pralesa a uvědomila si tu sílu, kterou v sobě má! Nádhera! Brodění se džunglí, potokem, pak prolézání ledové jeskyně. Dále můžete vyrazit např. do Mu Ko Lanta National Park. Taky krásný zážitek.

Z Ko Lanty míříme zpět na Phuket. Jezdí se přes Phi Phi islands a nakonec 1 noc zůstáváme. Je to tu opravdu krásné, ale samozřejmě hodně turistů. My jsme se tady běželi proběhnout na místní viewpoint a večer v místním podniku pořádají sranda matche Muay Thai. Pak ještě na chvilku poslechnout hudbu na pláži a spinkat. Next station is Phuket again!

Přesouváme se busem na Patong beach. Ubytování kolem 800 THB kousek od pláže a promenády. Druhý den už koupačka se známými na Kata Noi beach. Hezká pláž a je zde odsud vidět z vody Big Buddha.

Fullmoon party rullez!

Další den už jedeme směr ostrov Koh Phangan. Tak moc se těším! Je to ostrov mého srdce. Je nádherný a cenově úplně jinde než poslední destinace, kde jsme teď byli. Dnes je opět Fullmoon party. Jako každý měsíc při úplňku, takže to stíháme jen tak tak. Jen se vybalíme a šup směr Fullmoon party tuk tukem. To je zase jízda! Koná se to na Haad Rin Beach a to jsou pěkně prudký kopce než se tam dostanete! Určitě stojí za to party vidět, ale v pozdějších hodinách už je to slušná jungle. My odcházeli v půlnoci, to bylo tak akorát.

Za další 2 dny je tzv. Songkran, což jsou oslavy nového thajského roku. V Thajsku už mají rok 2560. Je to počítáno od Buddhova narození. Oslavy probíhají od rána a to tak, že je všude muzika na plno, mají tam sudy s vodou a polévají se. Dále vás může polít také z kolemjedoucího auta. Musíte být prostě na pozoru a na sebe si vzít věci, které nechcete, aby se vám zničili. Trochu problém je s telefonem, když chci něco nahrát, ale zadaří se. Je fajn, jak si to umí užít! Navíc v tom vedru a teplotách šplhajících ke 40 je to dost osvěžující. O to víc, když z domova máte zprávy, že sněží!

Konec svojí životní Cesty jsem si udělala na pohodičku. Teplo, slunce, moře, bazén. Musím podotknout, že i na Koh Phanganu už v dubnu ubývala voda a např. u Power Beach Resort, kde jsou 2 bazény za skvělou cenu bungalovu 500 THB nebo o kousek dále Coco Garden resort za 550 THB, ale bohužel se u těchto resortů nedalo koupat. Jezdila jsem na Haad Rin Beach, tam to bylo nejlepší. Hloubka, navíc i chvílemi proudící studená voda. Osvěžující.

Sunset

Objevila jsem taky skvělý viewpoint s názvem Apichada view. Jestli na ostrově někdy budete, jeďte se tam podívat. Je to dechberoucí! Otevře se před vámi část ostrova, palmy a nádherné pobřeží, do toho krásně západající slunce… A samozřejmě nemohu opomenout 360 Bar na severu ostrova a jejich sunset sessions. Taky úžasné západy slunce, skvělá hudba a proudící lidi sledovat ten západ s vámi. No, jasně, jsou i místa, kde ten západ slunce můžete sledovat jen ve 2. Ty si musíte najít sami.

Na Koh Phanganu jsou také samozřejmě chrámy a vodopády. Objevila jsem taky jednu další pláž. Myslela jsem si, že tam už cesta nevede, ale tam právě leží pláž Haad Than Sadet. Na ostrově je dále spousta podniků pro mladé, hudba, night cluby, skvělé jídlo – hlavně na Phantip Food market – my favourite place! Jídlo kolem 50Kč i levnější a výborné! Smoothie kolem 22 Kč. Zde si to fakt můžete užít za pár korun nebo si připlatit a dát si pořádně do nosu!

Nezapomeňte smlouvat! O tom to je. Řeknou cenu, řekněte výrazně nižší, ať se dostanete na cenu, kterou chcete. Slevu očekávejte všude kromě trhu s jídlem nebo v kamenných obchodech, možná i tam bych to zkusila. Je to tady ráj na zemi. Ve finále skoro nic nepotřebujete. Já stále v plavkách, občas kraťásky, tričko, šaty. Často jsem chodila i bez bot. Je to reflexologie zdarma! Jen samozřejmě musíte dávat pozor, kam šlapete. Jeden den jsem si dala 12km bez bot – do města a zpět a druhý den jsem to celkem cítila, ale příjemně.

I just love Khaosan…

Pak nás ještě čekala cesta do Bangkoku. Ubytovali jsme se u Khao San Road, tady je to turisticky jedno z nejznámějších míst. Problém první noc byl, že byla sobota a my byli opravdu přesně na Khao San Road! Takže si nedokážete představit ten bordel, naštěstí „jen“ do 2:30. Nu, což, zas trochu dobrodružství. Ještě nákupy – Platinum Plaza, Siem, night market, night bazaar. Nerozumím tomu. Přijela jsem s plným batohem, který vážil 10,4kg. Odjížděla jsem se spoustou koupených věcí a batoh 22 kg! Já prostě nechápu, jak jsem to tam narvala, ale vešlo se to. Limit od letecké společnosti byl 30kg. Benevolentní, na to, že to byl lowcost Flydubai. Celkem mě překvapili, ale dali nám jen jídlo, když jsem si objednala čaj, tak přišla i s účtenkou 3 USD. Pak mi dali aspoň vodu, na dalším letu z Dubaje, už měli problém i s vodou, ale řekla jsem, že mi je špatně a bolí mě hlava, tak mi jí dali. To jsem nevěděla, že se ve mně rozvíjí horečka dengue…

Jdu si udělat čajík. V neděli moderuji čarodějnice na Ladronce. To mě jediný uklidňuje. Že budu za čarodějnici, což budu od hlavy až k patě, jak vizuálně, tak i hlasem.

Tak se mějte. Tohle byla moje životní Cesta, ke které se ještě určitě vrátím. Jak vás změní, co dokáže, zda absolvovat a jak získat odvahu odejít z toho, co jste vybudovali? Řeknu vám jediné, pokud se blížíte syndromu vyhoření, dělejte s tím něco. Žádné peníze světa, žádná práce a kariéra za to nestojí! Zdraví máte jen jedno, já bohužel hloupě naplnila Dalailamova slova, když se ho ptali, co ho na lidstvu nejvíce překvapuje,odpověděl:

„Lidé. Protože obětují zdraví, aby vydělali peníze, potom obětují peníze, aby znovu získali zdraví a pak se tak znepokojují budoucností, že si neužívají přítomnost a tak nežijí ani v přítomnosti ani v budoucnosti. A žijí tak, jako by nikdy neměli zemřít, a potom zemřou bez toho, aby předtím žili.“

Jsem ve fázi, kdy utrácím vydělané peníze, abych znovu získala svoje zdraví. Už ale nechci žít ani v minulosti, ani v budoucnosti a poslední roky se velmi zajímám a pracuji s přítomným okamžikem, s mindfullness a vůbec s uvědomováním si různých činností během dne, je to velmi účinné, nabíjející energií a zlepšující koncentraci. Skvělá na to samozřejmě je meditace. Buddhistická Vipassana nebo jakákoliv jiná meditace. Třeba jen sezení v přírodě, pod stromy, atd. Potřebujeme to. Doba se zrychluje a technologie nás připravují o koncentraci a energii.

Držím palce při vašich důležitých životních rozhodnutích, ať jsou správná. Já věřím, že z každého rozhodnutí a z každé Cesty si jde něco vzít, něco se přiučit.

Vaše Veronika Nikita

 
Deštivý Singapore, slunečné Thajsko. Konec se neúprosně blíží…